Oyun İstasyonu

Cyberpunk 2077

oREKLAM ALANI
Cyberpunk 2077

Şimdi sizlere oyunun videosunu izleterek başlayalım ve oyun hakkında tüm bildiklerimizle devam edelim.

Cyberpunk 2077, The Witcher üçlemesini geliştiren CD Projekt Red’in bir sonraki büyük oyunu Cyberpunk 2077 ile karşımıza çıkıyorlar. Videodan da gördüğümüz gibi gelecek bir zamanda teknolojinin ilerlemiş olduğu bir ortamda insanların teknolojik aletlerle modifiye edildiği zamanda aksiyonun bol bir şekilde geçeceğini gördüğümüz oyunda bizi bir sürpriz karşılıyor Keanu Reeves krakteri karşımıza çıkıyor.

Oyunun çıkış tarihine yaklaştığımız şu zamanlarda CD Projekt Red, Night City’ye son rötuşları koyuyor. Topladığımız bütün bilgiler sizlere aktaralım, bilgi trenine binin ve yolculuğa başlayalım.

Cyberpunk 2077’nin çıkış tarihi ne zaman?

16 Nisan 2020 de PC, PS4, Xbox One ve Google Stadia’ya geliyor. 15 dakikalık yeni oyun videosunu izleyelim şimdi;

CD Projekt, Gamescom’da gösterilenlerin parçalarını içeren 15 dakikalık bir Cyberpunk 2077 oyun demosunu yayınlamıştı. Videonun yayınlanmasından sonra, geliştiricilerin birkaçı canlı yayında dünya tasarımı, yan görevler ve karakter yaratma hakkında sohbet etti.

Cyberpunk 2077’nin E3 2018 oynanış videosunu izleyin.

48 dakikalık Cyberpunk 2077 oynanış E3 2018 videosu oyunda neler olup bittiğini kısmen açıklıyor. Bu makalenin devamında bu bilgileri daha rahat bir şekilde göreceksiniz.

Cyberpunk’un hareket yakalama sahnelerinin arkasındaki videoyu izleyin

CD Projekt Red’in bu yeni perde arkasında videosu Cyberpunk 2077’den bazı pozlanmamış modellerin gösterimini ve aktörlerin kesim sahneleri için hareket yakalama performanslarıyla desteklendiğini gösteriyor. Çoğunlukla, varlıkları hareket yakalama ile karşılaştıran ve uygulanan gerçek sürece derinlemesine bakmayan bir grup hızlı kesim, ama yinede düzenli.

Dexter DeShawn’ın çok etkileyici yüz animasyonlarına ve Jackie’nin ölüm sahnesi ve V’in DeShawn’ın goonuyla dövüşü de dahil olmak üzere, sinemadaki meslektaşı dışında çıkan birkaç hareket yakalama görüntüsüne bir bakış var.

Cyberpunk 2077 bir FPS mi?

Cyberpunk 2077’nin birinci şahıs nişancı RPG’si olduğunu söylemeye cesaretiniz var mı? Benim var. Kaotik ve hızlı tempolu, ancak tabi bir Doom değil. Demonun açılış anlarında çıkan bir çatışmada, ana karakter olan V, etrafına gizlice bakıp, otomatik tabancasından çıkan mermilerle bir grup organ toplayıcıyı püskürtmek için etrafını sardı. Destiny 2’de olduğu gibi, her bir atışta verilen hasarı gösteren sayılar patladı. Ayrıca ana karakter V’nin nasıl çevik ve hızlı olmasını sevecek gibiyiz.

V’nin sahip olduğu yeteneklerde biraz çeşitlilik olmasına rağmen, 2018 demosunda çevik bir siber ninja gibi oldu. Koşarak ve sonradan kaymakla beraber zamanı yavaşlatarak hedefini nasıl vurduğu ve parçaladığı gördük. Ayrıca kurşunları çarptırarak terste kalan hedefleri nasıl vurduğunu da gördük.

Bunun yanında bir çok havalı silah da gördük. Sokakta değiştirilmiş bir teknik av tüfeği, düşmanları nesneler aracılığıyla gösterebilecek olan yükseltilmiş optik implant ile eşleştirildiğinde ölümcül birleşik olan kapak ve düşmanları takip eden mermilerle ateş ederek tüm yeteneğini vurgular.

Bu yüzden elbette bu hala bir CD projekt açık dünya RPG’si olsa da, keşif diyalog, yetenekler ve benzeri tüm beklenen özelliklerde bir tetikçi.

Cyberpunk 2077 karakter oluşturma

2018 demosu da cinsiyet seçme ile başlayan oradan saç, dövme ve kıyafet gibi özelleştirmeler yapabilir gibisiniz ancak burada derin bir yüz yapısı veya vücut kemik yapısı gibi özellikler yok gibi bakalım daha sonradan eklenecek mi?

E3 2019’da görev direktörü Mateusz Tomaszkiewicz Cyberpunk 2077 karakter yaratma ekranında sadece cinsiyet ve basit kişiselleştirme lerden ibaret olmayacağını video görmediğiniz daha fazla ayrıntı olacağını söyledi. Ancak karakteri ne kadar kişiselleştiriyor olsan da sen hala ana karakter V sin yani oyunun sana sunduğu paralı asker V sin.

Cyberpunk 2077’yi kimseyi öldürmeden bitirebilirsin

Cyberpunk 2077, hiç kimseyi öldürmeden oyunu oynamanıza izin verecek, daha az kana susamış bir V rol oynamak isteyen halk için harika bir özellik. Ama oyun her zaman bu şekilde planlanmamıştı. E3 2018’de gelen geri bildirimlerden sonra CDPR, neredeyse tüm silahlarına ve siber yazılım güncellemelerine öldürücü olmayan seçenekler eklemek için zaman harcadı.

Neredeyse diyoruz, çünkü bazı makul istisnalar var. Örneğin bazuka için ölümcül olmayan bir ayar yoktur. Sanırım ölümcül olmayan seçenekler bayıltma, uyutma ve hafızasını silme gibi etkilerdir diye tahmin ediyoruz.

Keanu Reeve’nin Cyberpunk 2077 karakteri, Johnny Silverhand kimdir?

Dünya Keanu Reeves Cyberpunk 2077 E3 2019 videosunda gördüğünde heyecanla patladı. Ancak orijinal 1988 Cyberpunk masa üstü oyunundan tanınmış bir karakterdir.

Yine de, CDPR’nin Silverhand’i yorumlaması karakteri ilginç bir yöne çekiyor: Silverhand çoktan öldü ve V’nin kafasında ”dijital hayalet” olarak yaşıyor. Hollywood’un ünlü rolünün küçük bir yan karakter olmasını bekliyorduk ama Keanu’nun Silverhand’i Cyberpunk’un hikayesinde ana bir karakter gibi görünüyor.

Masa oyununda , Silverhand bir Rockerboy’dur, lorede temelde geleneksel bir Dungeons & Dragons bard gibi davranan bir alt sınıftır. Özgün tasarımı masa üstü oyunun 80’lerden ilham alan Cyberpunk estetiğinde çok daha köklü. 2077’deki Silverhand daha sert John Wick benzeri bir titreşime sahip, ancak yine de ikonik sibernetik kolunu aynı şekilde spor yapıyor.

Romantizm olacak mı?

Evet romantizm olacak. The Witcher 3’de olduğu gibi oyuncunun karar vermesine bağlı olacağı kuvvet ile ihtimaldir.

Cyberpunk 2077 çocuklara yönelik midir?

Çocukların oynaya bileceği bir oyun olacağını sanmıyorum. Gösterimin ilk birkaç dakikasında V organ temizleyicileri tarafından kaçırılan bir kadını kurtarır, Bir küvette çıplak halde bulmuştu bunun yanın da küfürler tabi ki kan gibi etkenlerden dolayı çocuklara önermiyoruz çocuklara yönelik olmayacağını tahmin ediyoruz.

Diyalog nasıl çalışır?

Birçok RGP’de diyalog bölümleri temelde oyunu duraklatma ya devam devam ederken, iki karakter sert bir şekilde ileri geri konuşuyor. Neyseki Cyberpunk 2077’nin bu alanda büyük ilerlemeleri var. Yüzde 100 emin olmasak da, tüm diyalogların gerçek zamanlı olduğu görülüyor. Hareket etmeye ve etrafa bakmaya devam edebilirsiniz, ancak kamerayı konuştuğunuz karaktere tekrar odakladığımızda, ekranda diyalog seçenekleri belirir.

Bu yeni sistem birinci şahıs perspektifi inanılmaz derecede gergin değiş tokuşlar yapar. V ve yardımcısı Jackie, güçlü bir teçhizat satın alma niyetiyle bir Maelstrom çetesi sırasına geldiğinde anlaşma neredeyse kötüye gitti. Diyalog dizisinin ortasında V gibi karakterler silah çekmeye ve birbirlerine işaret etmeye başladı. Bu arada, diyalog istemleri durumu yönlendirmeye çalışmanıza izin vermeye devam etti: Sakin veya açık ateş tutmaya mı çalışıyorsunuz? Bu durumda, nihayet paramız olduğunu ve onları mahvetmek istemediğimizi göstererek sersemletmeyi başardık.

Ne tür yeteneklerin kilidini açabilirsiniz?

Siber yazılım, her türlü kullanıma sahip artırmaları ifade eder. Demo boyunca, siber yazılımımızı yükseltip değiştirebilecek bir Ripperdoc ziyaret ettik. Nesneleri yakınlaştırıp çevreyi analiz etmemizi, düşman seviyelerini görmemizi ve onlar hakkında detaylı bilgi almamızı sağlayan bir Kiroshi Optik İmplant’ı seçtik. Ayrıca, silah elimiz için bir Subdermal Tutuş seçtik, bu da silah ateşlerken verdiğimiz hasarı arttırıyor.

Daha sonra bazı vahşi oyuncaklara erişimimiz oldu. Bir siber yazılım, V’nin mermilerin köşelere dolanmasını sağlayarak, arkasındaki düşmanları öldürür. buna, merminin amaçlanan yolunu gösteren bir UI ögesi eşlik ediyordu, böylece atışları mükemmel bir şekilde hizala ya biliyordunuz. Ayrıca V’nin, düşmanları tahliye etmek için kullanabileceği mantis benzeri kılıç kollarını da gördük. Diğer güncellemeler V wallrun’u çalıştırır, mermi zamanını, çift zıplamayı ve kısa patlamalarda öne doğru çeker. Duvarları ve tavanları tırmanabilen bir örümcek bot gibi uzaktan kontrol edebileceğiniz robotlar bile var. Onu hareket halinde görmedik, ama bir kez bizi takip ettiğimiz şeyi savaş sırasında otomatik olarak kendini savunan seviyeler boyunca takip etti.

Night City neye benziyor ve nasıl dolaşıyorsunuz?

Cyberpunk 2077’nin muhtemelen geçeceği yer San Francisco ve Los Angeles arasından olan kurgusal bir şehir olan Night City’de geçecek.

Müthiş kalabalık teknolojisi sayesinde, Cyberpunk 2077’nin şehri Night City canlı ve hareketli hissediyor. Sokaklarda yürürken V seyretmek ve yüzlerce karakterin yürümesini, oynamasını, konuşmasını ve kavga etmesini görmek inanılmazdı. Ancak bu dünyanın ne kadar dinamik olduğu belli değil. Bir mahalledeki bir suç mahallinden geçtik ve o suç mahallinin hiç temizlenip temizlenmediğini veya bu alanda statik bir yer işareti olup olmadığını bilmek öğrenmek istiyoruz.

Şehir de altı bölgeye sahip bu bölgelere girerken bir yükleme ekranı olmayacağı açık. Etrafta dolaşmanıza yardımcı olmak için, birinci veya üçüncü şahıslarda kullanabileceğiniz araçlar var. Oyunun bu kısmının nasıl gerçekleştiğini anlamak zordu GTA V’in sürüşü ve trafiği gibi bir şeyde gördüğünüz tüm simülasyon derinliği olup olmayacağından emin değiliz. Ama etkileyici ve pürüzsüz görünüyor.

Aracınızı park ettiğiniz yere gitmenize gerek yok aracınız size gelebiliyor tabi Wicther de ki gibi Geralt’ın atı Roach’tan daha iyi olmasını temenni ediyoruz. Ayrıca, sahip olduğunuz arabaları depolamak için bir garaja da erişebileceğimiz gelen bilgiler arasında.

E3 2019’da baş tasarımcı Pawel Sasko Night City dışında bölgeleri de keşfedilmeyi bekleyen ögeler olduğunu açıkladı. Tahrip olmuş terk edilmiş yerleri keşfedip özel görevler olduğunu bunun yanında açık dünya etkenin bir hayli etkili olacağı söylene bilir.

Cyberpunk 2077 ahlak sistemine sahip olacak mı?

Bu bize kalmış gibi tabi oyunu temelinden etkileyecek bir şey değil. Direktör Mateusz Tomaszkiewicz, Cyberpunk 2077’nin ahlak mekaniğine sahip olmadığını söyledi. Dünyada itibarına bağlı olarak V farklı muamele görecek ancak katı bir ahlak sistemi bunun bir parçası olmayacak.

Kötü olmayı seçerseniz, muhtemelen Night City yasaları tarafından fark edilirsiniz. Ya da, suç faaliyetlerinizi sürdürmek için şehrin neresinde olduğuna bağlı olarak oyun size rahat bölgeler suna bilir tabi bunun seçimi yine bize bağlı olacak. Oyunun yapımcısı Richard Borzymowski suç aktivitesini fakir bölge yani kolluk kuvvetinin az olduğu yerde yaparsınız sizinle uğraşılmaz veya dikkate alınmazsınız eğer bunu zengin bölgesinde şehir merkezinde kolluk kuvvetinin bol olduğu yerde yaparsanız yapımcının dediği gibi seçeneklerimiz kaçmak savaşmak sonra kaçmak savaşmak sonunda da ölmek gibi özetliyor. Yani oyunun hangi bölgelerinde yapacağınız ektiler farklı tepkiler olarak bize dönecek.

Çok oyunculu modu olacak mı?

Evet. CD Projekt, Cyberpunk 2077’nin çok oyunculu oyunlara sahip olacağını resmen onayladı, ancak tüm ücretsiz DLC’ler çıkana kadar tanıtım yapılmayacak. Şimdi endişelendiğinizi duyar gibiyim ama sakin olun endişelenmeyin Witcher 3 tarzı tek kişilik bir hikaye yaşayacağımızı CD Projekt açıklamalarla garanti altına alıyor.

Peki oyunu sonradan genişleme paketleri hikaye modu DLC olacak mı?

Hikaye genişlemeleri şimdi büyük açık dünya oyunları için bir beklentidir. The Witcher 3 yapmış bir firmaya bunu sormak mantıksız gelebilir ama dünyanın kaç türlü hali var. Ama şundan emin olabilirsiniz CD Projekt bunun üstesinden çok rahat gelecektir, ücretli veya ücretsiz güzel DLC paketleri bir oyunculara sunulacaktır.

Oyun değişe bilir mi?

CD Projekt’in küresel topluluk lideri Marcin Momot öyle bir planların olmadığını dile getirdi. Oyunun çıkmasına az bir süre az bir süre kaldı zaten böyle bir ihtimalin olmayacağı acık artık son düzeltmeler filan yapılıyordur. Küçük bir bilgi notu Cyberpunk 2077 projesinde 400’den fazla kişinin çalıştığını ekleyelim.

Cyberpunk 2077 başka neler var;

  • V’nizi yakın dövüş yetenekleri hatta kolundan çıkan bıçakları ile gerçek bir siber ninja haline getirebilirsiniz.
  • Çok fazla faaliyet içeren yüksek binalar olacak.
  • Bir fotoğraf modu olacak.
  • Çoklu sonlar olacak.
  • 2018 yılında, CD Projekt Cyberpunk gelişimini desteklemek için yeni bir geliştirici satın aldı.
  • 2013’te, tüm konuşmaları her karakterin dilinde yani İspanyolca konuşan bir krakteri anlamak için tercüman implantı kullanılması gerekecek kulağa hoş gibi geliyor bakalım bunu nasıl ve ne kadarını başarılı bir şekilde yansıta bilecekler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.