Oyun İstasyonu

Apex Legends İnceleme – Sezon 2

Apex Legends İnceleme – Sezon 2

Ansızın hayatımıza giren Battle Royale türünde ki oyun olan Apex Legends bir anda popüler olmayı başardı ve ilk haftada 10 milyonluk oyuncu tarafından indirildi ve 1 milyonluk anlık kullanıcı tarafından kullanıldı. Büyük bir çıkış yaparak Battle Royale türünde başarı sağlayan oyun rastgele bu konuma gelmedi Call of Duty markasını yaratan isimler olan Jason West ve Vince Zampella’nın Activision dan ayrıldıktan sonra kuruduğu Respawn Entertainment şirketini kurdular ve biz oyunculara Titanfall isimli eğlenceli bir oyun koydular. Bunların sonucunda Apex Legends’in bu çıkış başarısı olağandır. Tabi oyunun mekanikleri, vuruş hisleri, taktik kompozisyonları, karakter sınıfları bunun yanında ulti pasif gibi özellikleri ve tabi en önemlisi ücretsiz olması bu oyunun büyük bir kitle tarafından kabul görmesini sağladı.

Çıkışında güzel bir oyuncu kitlesine sahip olan Apex Legends 2 ay gibi bir süre geçtikten sonra oyun monotonlaşmaya başladı daha doğrusu oyunun oynanışı ile alakalı değil bu bahsettiğim oyunun içeriği ile alakalı yani yeni silahların karakterlerin gelmemesi yapımcıların oyunu baya bir süre boş bırakmaları oyuna ilgiyi düşürmeye başlamışken Sezon 1 ile gelen Battle Pass içeriği oyuncuları kısa süreli heyecanlandırsa da memnuniyetsizlik yarattı bekleneni vermedi. Rakiplerinin yani Fortnite’nin hafta da bir sağlam içerik eklemesi oyunculara kostüm silah çeşitliliği sunması rahiplerinin yanında geride bırakmasını sağladı. Bunun bilincine varan Respawn Entertainment Sezon 2 ile beraber büyük yenilikler getirdi. Şimdi isterseniz bir onlara bakalım ve beklentileri karşılaya bildi mi?

Sezon 2 ile beraber yeni karakter Wattson ve yeni silah L-star eklendi. Bunun yanında yeni Battle Pass ve günlük haftalık aylık gibi görevler eklenmiş oyununa, bakalım oyuncuları ne kadar mutlu edebilecek bana göre her bir yenilik ekleme oyuncuları heyecanlandırıyor ve oyuna ilgisi artıyor bu yenilikleri kısa periyotlar halinde yapımcı oyunculara sunarsa daha başarılı olur.

Şimdi sizlerle karakterlere bakalım;

BANGALORE: Profesyonel Asker, Pasif: Ateş altındayken kısa süre hızlı koşar. Taktiksel beceri(Q): Sis bombası fırlatır. Ultimate(Z): Belirli bir bölgeye havan topu atışı yaptırır.

BLOODHOUND: Teknolojik takipçi, Pasif: Düşmanların bıraktığı izleri gösterir. Taktiksel beceri(Q): Alan taraması yaparak düşmanları tuzakları ve ipuçlarını gösterir. Ultimate(Z): Hisleri güçlenir daha hızlı koşmanı sağlar ve düşmanlarını belirgin bir şekilde gösterir.

CAUSTIC: Toksik tuzakçı, Pasif: Gazın içindeki düşmanları görmeni sağlar. Taktiksel beceri(Q): Düşmanların tarafından tetiklenen nox gazı bidonu bırakır. Ultimate(Z): Büyük bir alanı nox gazı bırakır.

GIBRALTAR: Zırhlı kale, Pasif: Nişan aldığınız sırada gelen hasarı engelleyen bir kalkan oluşur. Taktiksel beceri(Q): 15 saniye içinde gelen hasarı engelleyen kubbe oluşturur. Ultimate(Z): İşaretli bölgeye top atışı gönderir.

LIFELINE: Sağlıkçı, Pasif: Düşen takım arkadaşlarını daha hızlı kaldırırken düşman ateşini engelleyen tek yönlü kalkan oluşturur ve can eşyalarını %25 daha hızlı basar. Taktiksel beceri(Q): Yakınlardaki arkadaşlarına zamanla can veren bir drone çağırır. Ultimate(Z): Yüksel kalite savunma eşyalarını içeren kapsül çağırır.

MIRAGE: Holografik düzenbaz, Pasif: Düştüğünüzde otomatik olarak sahte bir görüntü oluşur ve görünmez olursunuz. Taktiksel beceri(Q): Düşmanı kandırmak için sahte bir görüntü oluşturur. Ultimate(Z): Görünmez olurken sahte kendi kopyalarından oluşturur ve düşmanı yanıltır.

PATHFINDER: Öncül izci, Pasif: Alan daralmasını ve bir sonraki halkanın nerede oluşacağını öğrenmek için için telsiz kulesinde tarama yapar. Taktiksel beceri(Q): Kolundan kanca atar. Ultimate(Z): Herkezin kullana bilmesi için tel hat oluşturur.

WRAITH: Boyutlar arası avcı, Pasif: Tehlike yaklaştığında yada sizi biri gördüğünde bir ses tarafından uyarılma. Taktiksel beceri(Q): Hiçlikteyken pozisyon değiştirmeni sağlar ve hasar almazsın. Ultimate(Z): İki farklı konumu birleştirebileceğin bir portal oluşturmanı sağlar 60 saniye süresi vardır. Diğer oyuncularda kullana bilir.

OCTANE: Sürat, Pasif: Belli bir süre hasar almadığında canını iyileştirmeye başlar. Taktiksel beceri(Q): Kullandığı şırınga ile 8 saniye boyunca %30 daha hızlı hareket etmeyi sağlar. Ancak bu yeteneği kullandığınızda canınızın %10 eksilir. Ultimate(Z): İstediğiniz yere fırlatma düzeneği kura biliyorsunuz.

WATTSON: Hızlı saldırı uzmanı, Pasif: Ultimate yeteneklerinizi hızlı bir şekilde yeniler. Taktiksel beceri(Q): Düşmanları yavaşlatan ve sersemleten çitler oluşturur. Ultimate(Z): Gelen mühimmatı yok eden bir elektrik kalkanı oluşturur ve armor yani zamanla zırh yenilemesi sağlar.

Yeni güncelleme ile beraber haritada değişiklikler de oldu. Dev dinozorlar artık haritamızın tam ortasında ve birçok binayı yıkmışlar, bunun yanında yeni yapılar binalar da oluşturulmuş. Bu haritada ki değişiklik aslında oyunun bize zaman kavramı olduğunu oyunculara aktarıyor ve dev canavarların en sonunda haritayı talan edeceği anlaşılıyor, belkide yıkım 🙂 Haritada bazı yerlerde çimlerin yeşermesi ve renginin değişmesi olmuş buda oyunda zamanın ve mevsimlerin değiştiğinin kanıtı. İlerleyen zamanlarda Titanfall da ki gibi şehrin içinde olacağımız bir haritanın geleceği de dedikodular arasında geçiyor. Şimdi sizlere haritamızdaki bölge isimlerini tanıtalım; Airbase, Artillery, Bridges, Bunker, Cascades, Hydro Dam, Market, Relay, Repulsor, Runoff, Skull Town, Slum Lakes, Swamps, The Pit, Thunderdome, Water Treatment, Wetlands

Etiketler:

Yorumlar
  1. onur dedi ki:

    Bu oyunda bir arkadaşımı kaybettim 🙂