Oyun İstasyonu

PS4 ile PS4 Pro arasında ki farklar

PS4 ile PS4 Pro arasında ki farklar

PS4 ile PS4 Pro arasında yaptığımız karşılaştırmada ilk önce şunu açıklamalıyız. Bu iki konsol aynı neslin konsollu yani PS4 Pro yeni nesil bir konsol değil sadece donanımsal ve tasarım olarak farkları olan bir konsol. Şimdi gelin bu farkların neler olduğuna bakalım.

Donanımsal anlamda PS4’e göre daha güçlü bir cihazdır PS4 Pro ilk önce bunu belirtelim, tasarım olarak PS4 Pro biraz daha büyük ebatta 3 katmanlı bir dizayn şekline sahip ve güç düğmelerin yeri değiştirilmiş. Dualshock yine PS4’ün kendi kontrolcüsüne göre biraz daha ağırken, aynı zamanda Touchpad alanında LED aydınlatma bulunuyor.

Önemli değişimlerden biride USB girişlerinde ortaya çıkıyor. PS4 üzerinde 2 adet USB 2.0 bağlantı noktası varken PS4 Pro üzerinde 3 adet ve USB 3.0 bağlantı noktası vardır.

Sağ ve sol kısımda ise yine konsolun havalandırma ızgaraları bulunuyor. PlayStation 4 Pro’da bu noktadaki tek fark cihazın sağ kısmında yer alan ve zekice tasarlanmış AUX çıkışı. PlayStation ile özdeşleşen logoların arasına konulan AUX çıkışı son derece şık görünüyor.

PS4 Pro’nun farkından biriside güçlü bir donanıma sahip olduğu için güç kablosu girişi de değişime uğramış ve daha çok güç aktaracak şekil de değiştirilmiş. Yıllardır güç giriş tasarımı aynı olan firma burada bir farklılığa gitmiş.

Yukarıda sizler için teknik özellikleri yan yana yazdık. Görüldüğü gibi arada özellikle grafik ara birimi ve işlemci gücü açısından önemli bir fark bulunuyor.

PlayStation 4 Pro çekirdek hızı arttırılmış ve daha hızlı RAM’ler kullanılmış. İşin grafik ara birimi kısmında bu kez 4.2 Teraflop’luk bir AMD erkan kartı görüyoruz. PS4 Pro 2.28 kat daha hızlı ve güçlü bir konsol. Yine de PS4 üzerinde çalışan tüm oyunların, PS4 Pro ile uyumluluğu olduğunu bilmek gerekiyor.

Arada doğrudan nesil farklı olmadığı için PS4 Pro için oyunlar ek güncelleme alıyorlar. Bu oyunları Hemen ambalajlarının üzerinde yer alan PS4 Pro Enhanced ibaresinden anlayabilirsiniz. PS4 Pro öncesinde çıkan oyunlar için de bu güncellemenin verildiğini, bazı geliştiricilerin ek güncellemelerle yapımlarına 4K ve grafik geliştirmeleri yaptığını söylemek gerekiyor.

Peki PS4 Pro tercih edilir mi? Bunun cevabı elinizde ki TV’nin özellikleri ile alakalı eğer gerçek 4K bir TV’niz varsa ve gerçek hz değeri 100 ve üstündeyse kesinlikle alınmalı ama normal bir TV’niz var full hd görüntü veriyorsa almanızın pek bir manası yok.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.