Oyun İstasyonu

Grand Theft Auto V (GTA5) Tam Çözüm (1.Kısım)

10.01.2020
17.389
Grand Theft Auto V (GTA5) Tam Çözüm (1.Kısım)

ÖNEMLİ: Oyunu bitirmediyseniz spoiler yememek için hikaye okumadan tam çözüme geçin.

HİKAYE

Kuzey Yankton eyaletinin Ludendorff şehrinde geçen, suç ortaklarından ikisini ölüme terk etmesine, diğerinin de kaçıp saklanmasına neden olan başarısız soygunun dokuz sene sonrasında eski banka soyguncusu Michael Townley, San Andreas eyaletinin Los Santos şehrinde ailesiyle birlikte tanık koruma programına girerek “Michael De Santa” takma adını alarak yaşamaya başlar. En iyi arkadaşı Lamar Davis ile birlikte bir araba bayisi için repocu olarak çalışan Franklin Clinton, Michael’ın yeni araba alan ancak kredi ödemesinde gecikmiş olan yirmi yaşındaki oğlu Jimmy’nin arabasını elinden geri almasına dair patronundan emir alır. Oğlunun kredi dolandırıcılığı kurbanı olmak üzere olduğunu anlayan Michael, Franklin ile yüzleşir ve ona bayiye arabayla çarpması emrini verir. Bu olaydan sonra Franklin işinden kovulur ancak Michael ile dost olur. Karısı Amanda’yı tenis koçuyla yatakta basan Michael, Franklin ile birlikte tenis koçunu malikânesine kadar kovalar ve büyük bir öfkeyle malikâneyi koçun başına yıkar. Fakat malikâne Meksikalı uyuşturucu lordu Martin Madrazo’ya aittir ve bundan dolayı Madrazo, Michael’dan malikânesinin masraflarının karşılanmasını talep eder. Michael, arkadaşı Lester Crest’in yardımıyla bir mücevher dükkânı soyarak bu soygundan kaldıracakları parayla Madrazo’nun borcunu ödeme konusunda karar alır. Ludendorff soygunundan tek kurtulan kişi olan Trevor Philips ise bu soygunun haberini alır ve bu soygunu gerçekleştiren kişinin eski dostu Michael’dan başka kimsenin olmayacağının farkına varır, daha sonra Michael’ın izini Los Santos’ta bulur ve eski ortağıyla yeniden yüzleşir.

Karakterlerin kişisel yaşamları gittikçe kontrolden çıkmaya başlar. Trevor’ın beklenmedik bir şekilde yeniden ortaya çıkması, Michael’da düşüncesiz ve dengesiz davranışlar sergilemesine neden olur ve bu da ailesinin onu terk etmesine yol açar. Michael, zamanla zengin bir milyarder girişimci ve sermayedar olan Devin Weston’ın düşmanlığını kazanır. Gelişen olaylar sonucunda Weston, Michael’a karşı kin besleyemeye başlar ve intikam yemini eder. Franklin, hapisteyken rakip çeteye geçen ve kendisini yeni çete arkadaşlarına kanıtlamak için defalarca Lamar’ı öldürmeye teşebbüs eden ihanetçi bir gangster olan Harold “Stretch” Joseph’in Lamar’a yapmaya çalıştıklarından rahatsızdır. Trevor ise Blaine Vilayeti’ndeki sahip olduğu metamfetamin piyasasını sağlamlaştırmak için verdiği mücadelede, Lost motosiklet kulübünün San Andreas koluna, çok sayıda Latin Amerikan sokak çetelerine, rakip metamtefamin satıcılarına, hükümet destekli paralı askerlere ve Çin yeraltı suç dünyasının en üst şahsiyetlerinden biri olan Wei Chang’in liderliğindeki Triad çetesine karşı bir savaş içine girmiştir.

FIB’nin rakibi olan IAA’i baltalamak amacıyla Michael, iki FIB ajanı Dave Norton ve Steve Haines tarafından Franklin ve Trevor ile birlikte bir dizi operasyonlar gerçekleştirmeye zorlanır. Haines’in talimatıyla, IAA’e ait bir para kaynağı taşıyan zırhlı bir konvoya saldırırlar ve Los Santos’taki tüm yozlaşmış polisler ile kamu görevlilerinin bordrosuna sahip olan bir bankayı soyarlar. Michael ve Trevor, Madrazo için bir iş gerçekleştirir ve Trevor, Madrazo için yaptıkları hizmetlerin karşılığını almak ister fakat bunun yerine Madrazo’nun eşini kaçırır, bu da bir süreliğine kendisin ve Michael’ın hayatını tehlikeye atmasına ve kendisiyle Michael’ın şehirden kaçıp saklanmasına neden olur. Haines, yaptığı yasadışı işler için hakkında inceleme kararı verilme noktasına gelince, Michael ve ekibini FIB merkez binasına sızıp hakkındaki tüm delilleri dosyalardan silmesine zorlar. Haines’in Michael’ın üzerinde uyguladığı baskıyı ortadan kaldırmak için bunu bir fırsat olarak gören Michael, Haines’in dosyasını silerken aynı zamanda kendisinin de geçmişte yaptığı aktivitelerin delillerini ortadan kaldırır. Trevor’ın Madrazo’nun eşini geri teslim etmesinden sonra üçlü, gelmiş geçmiş en büyük soygunlarının planlarını yapmaya başlar: Union Depository’den külçe altın rezervleri soymak.

Los Santos’a geri döndükten sonra Michael, ailesiyle her şeyi yoluna koyar ve yeniden beraber yaşamaya başlarlar. Ancak Trevor, Ludendorff soygunundaki ortaklarından biri olan Brad’in sandığı gibi hapiste olmadığını, öldürüldüğünü ve Michael’ın mezarına Michael yerine onun gömülmüş olduğunu öğrenir. Trevor, Michael tarafından ihanete uğradığını düşünür ve bu durum grup arasında anlaşmazlıklara yol açarak Union Depository soygunu için yaptıkları planlara bir tehdit unsuru oluşturur. Michael ve Norton; FIB, IAA ve özel güvenlik firması Merryweather arasında gerçekleşen Meksika açmazında kaldığı sırada, Trevor mekâna gelip Michael’ı kurtarır. Tüm olanlara rağmen onu kurtarmasının sebebiyse Michael’ı kendisinden başka kimsenin öldürmesini istemediğinden dolayı olarak açıklar. Trevor, Michael’ı affetmemesine rağmen Union Depository soygununu planlandığı gibi gerçekleştirmelerinin ardından Michael’la yollarını ayırmayı kabul eder.

Üçlü, başarılı bir şekilde Union Depository soygununu gerçekleştirir. Fakat bir süre sonra Franklin, Haines tarafından Trevor’ı öldürmesi, Weston tarafından da Michael’ı öldürmesi konusunda bir çıkmaza sürüklenir. Franklin’in üç seçeneği vardır: Trevor’ı öldürmek, Michael’ı öldürmek ya da ikisinin de yaşamasına izin verip kendi düşmanlarıyla yüzleşmek. Franklin; Michael’ı veya Trevor’ı öldürdüğü takdirde, arda kalan karakterle ilişkisini keserek eski yaşamına geri döner. Alternatif olarak, eğer hiçbirini öldürmezse, üçlü tüm baskılara karşı göğüs gererek güçlerini birleştirir; Haines’i Stretch’i, Wei’yi ve Weston’ı öldürmek üzere yola koyulur. Tüm düşmanlarını ortadan kaldırdıktan sonra üçlü beraber iş yapmayı bırakırlar, ancak arkadaşlıklarını sürdürürler.

Hikaye Görevi: Prologue

Michael karakterini kontrol ederek başlıyoruz. Geçmiş de 9 yıl önce kuzey Yankton’da gerçekleşen banka soygunu yapıyoruz. Silahı rehinelere nişan alıyoruz korkan rehineler arka odaya geçiyorlar. Daha sonra telefonu çıkartarak Contacts kısmına girip Detonate seçerek kasanın patlamasını sağlıyoruz. Koridoru takip ederek kasaya ulaşın ve paraları toplayın ve çıkarken güvenlik görevlisi Michael’i rehin alacak tam bu sırada kontrollerinizin gösterilen düğmelerine basarak Trevor’a geçip görevlinin kafasına sıkın. Koridoru takip edip kutunun yanına saklanıp arkadaşınız duvarı patlatıp dışarı çıktıktan sonra polislerle çatışın ve arabaya kadar ilerleyin. Araba sürücüsü vurulduktan sonra direksiyona geçip haritada yolu takip edin hedefe geldikten sonra tren kazası sonucu yaya olarak kaçıyorsunuz arkadaşlarınız keskin nişancı tüfeği ile vuruluyor. Öfkelenen Trevor polisle çatışıyor ve ara sahnede bir şekilde karlara karışıp kaçıyor. Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler: Görevi bitirmek.

Hikaye Görevi: Franklin and Lamar

Michael’ın terapistiyle konuşmasına tanıklık ediyoruz. Vespucci sahilinde bir bank’da otururken tanıdık sesler geliyor Franklin , Lamar size bir binanın adresini soruyor. Kısa bir konuşmadan sonra Franklin ile oyuna başlıyoruz haritada ki yere geldiğinizde 2 araba seçme şansı veriliyor iki arabada benzer performans gösteriyor. Araç seçtikten sonra Lamar’ı takip etmeniz istenilecek ve aynı zamanda araca hasar fazla hasar vermemeniz lazım bunun içinde Franklin’in özel yeteneğini kullanın keskin dönüşleri rahat ve hatasız yaparsınız. Lamar’la beraber birçok yer geçtikten sonra polis tarafından aranıyor olacaksınız ve oyun sizden polisten kaçmanızı isteyecek. Polisten kaçmada radar menzilinden çıkmak ve gizli kuytu yerlerde bir süre saklanma ile olacak. Polisleri atlattıktan sonra haritada ki yere gidip arabayı teslim ediyorsunuz ara sahneyi izledikten sonra kendi arabanıza binip evinizdeki garaja arabayı park edip görevi tamamlıyoruz.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Not a Scratch – Aracı en az hasarla teslim et.
– Focused Driver – Franklin’in özel yeteneğini en az 7 saniye kullan.
– Winner – Yarışta Lamar’ı geç.
– We Come in Peace – Stüdyo’dan geçerken uzaylılara çarpma.

Hikaye Görevi: Repossession

Görevi başlatmak için S harfine gitmemiz gerekiyor. Galeriye gittiğimizde ara sahne giriyor ve bitiminde Lamar ile beraber arabaya binip haritada ki yere gitmemiz gerekiyor. Araçtan inip demir kapının üstünden atlayıp kapalı garajlarda motoru arayın son garaj açtığınızda Los Santos Vagos çetesi ile yoğun bir çatışma sonunda motorlu kişiyi öldürerek motoru alıp haritada ki oto yıkamacıya gidip görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Time – Görevi 06:30 saniyede tamamla.
– Trail Blazer – Gaz tankına havaya uçur.
– Headshots – 6 düşmanı kafadan vur.
– Accuracy – %70 isabet oranı ile atış yap.

Not: Ara sahneler dahil oyunu 06:30 saniyede bitirmeniz gerekiyor. Bu yüzden oyunu %100 bitirmek istiyorsanız ara sahneleri geçmelisiniz.

Hikaye Görevi: Complications

Repossession görevinden sonra açılan bu görev haritada S harfi ile görülüyor. Simeon la konuşmanın geçtiği ara sahne bittikten sonra arabaya binin ve haritada ki Micheal’ın evine gidin burada kapıdan atlayarak bahçıvanın arkasından vurarak bayıltın ve arabanın üstünden videoda göreceğiniz gibi eve girin ve kimseye görünmeden garaja girerek arabayı çalarak haritada ki yola koyulun sürpriz bir şekilde arabanın arkasında saklanan Michael, Franklinin kafasına silah dayar ve galeriye araba ile girmesini söyler ve Franklin’e para vererek uzaklaştırır. Michael kontrol ettiğimizde Simeon dövdükten sonra görev biter.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Time – 5 dakikada görevi tamamlamalısınız.
– Can’t Touch This – Simeon ile kavga ederken hiç dayak yememelisiniz.
– Dirt Nap – Bahçıvanı sessizce indirmelisiniz.

Not: Ara sahneler dahil oyunu 05:00 saniyede bitirmeniz gerekiyor. Bu yüzden oyunu %100 bitirmek istiyorsanız ara sahneleri geçmelisiniz.

Hikaye Görevi: Father/Son

Göreve başlamak için Micheal malikanesine gitmemiz lazım. Uzun bir ara sahne sonrası Micheal ile Franklin beraber içmeye giderken Micheal oğlu Jimmy arar ve teknenin çalındığını kendisininde rehin alındığını haber eder ve planlar değişir. Beraber Jimmy kurtarmaya giderler ve haritada ki işarete geldiğimiz de tır’ın üstünde tekneyi görür ve kovalamaca başlar. Araba ile yanaşarak Franklin’in tekneye çıkmasını sağlayın ve onu orada silahla korumak lazım Jimmy tekneden düşerken onu araba ile kurtarmalıyız sonrada Franklini tekrar arabaya almak için tekneye yanaşmalıyız. Tam bu sırada araba arızalanır ve tekneyi takip edemez. Franklinin bildiği oto tamir yerine giderek Fraklin arabayı tamir ettirerek Michael’in evine geri giderek görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Quick Catch – Jimmy’i 10 saniyede yakalamalısınız.
– Not a Scratch – Amanda’nın aracını hasarsız teslim etmelisiniz.

Hikaye Görevi: Chop

Franklinin evine giderken Lamar gelecek ve düşman çete Ballas ile Families ile ilişkisini anlatan bir ara sahne girecek. Ara sahneden sonra kamyonete binerek haritadaki işaretli yere gidilecek. Ballas çete üyesini görüyoruz ve Lamar bu çete üyesine silah çekiyor ve Ballas çete üyesi motor ile kaçıyor bir kaza sonucu motordan düşen çete üyesi yaya bir kovalama yaparken chop yani köpek bu adamı bulup yakalıyoruz. Ama Franklin çete üyesini serbest bırakmaya karar verecek ve Lamar’ı haritada ki yere bıraktıktan sonra görev tamamlanacak.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Not a Scratch – Lamar’ın aracını en az hasarla teslim etmelisiniz.
– Homedog – Chop’un gözünden 10 saniye geçirmelisiniz.
– Advanced Reflexes – Franklin’in özel yeteneğini 7 saniye kullanmalısınız.

Hikaye Görevi: Marriage Counseling

Father/Son görevinde olduğu gibi isterseniz Michael yada Franklin ile göreve başlaya bilirsiniz ama benim size önerim Michael ile başlamanız fazladan bir ara sahne göreceksiniz. Michael karısını tenis hocası ile yatakta basıyor ve bunun sonucunda kovalamaca başlıyor. Michael ile arabaya binin ve Franklinin de arabaya binmesini bekleyin ve sonra tenis koçunu takip edin. Kovalamaca Vinewood’a kadar sürecek bir an gözden kaybedeceksiniz ama endişelenmeyin haritada gideceğiniz yer belirecek. Koçun arabasını gördüğünüzde bir ara sahne girecek ve arabanın halatını Franklin evin çelik direklerine bağlayacak ve araba binip halatı çekeceksiniz bunun sonucunda ev yıkılacak ve kendi evinize dönmeye karar alıp arabayı sürerken bir telefon araması alacaksınız ve yıktığınız evin Meksikalı bir karter Martin Madrozo’un olduğunu anlayacaksınız. Sonra Madrozo’un adamları belirecek bunları öldüreceksiniz ve Michael villasına gideceksiniz. Evinize geldikten sonra bir ara sahne girecek ve Martin Madrozo ile tanışacak ve bir anlaşma yani para ödemesi yapacağımızı söyleyip bölümü bitireceğiz.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Not a Scratch – Bison aracını en az hasarla teslim edin.
– Time – Görevi 5:30 saniyede tamamlayın.
– Drive-by Killer – 3 düşmanı araç içinden ateş ederek öldürün.

Not: Ara sahneler dahil oyunu 06:30 saniyede bitirmeniz gerekiyor. Bu yüzden oyunu %100 bitirmek istiyorsanız ara sahneleri geçmelisiniz.

Hikaye Görevi: Daddy’s Little Girl

Michale, evde mutlu bir şekilde televizyon izlerken yukarıdan oğlu Jimmy’in gürültüsü rahatsız eder ve yukarı çıkar laf dalaşından sonra Jimmy babasına ağır hakaretler eder ve Michale sinirlenir ve Jimmy’in oyun oynadığı tv’yi kırar bunun sonucunda pişman olan Michael Jimmy bisiklet süemeye ikna eder ve beraber sahile giderler ve bisiklet kiralama standından bisiklet kiralarlar. 20$ karşılığında istediğiniz bisikleti kiralayın ve Jimmy ile yarışta ilk önce iskeleye ulaşın. Jimmy burada Trayce’in yani kızınızın nerede olduğunu söyleyecek ve iskeleden oyun size gösterdiği şekilde denize atlayarak tekneye doğru hızlı bir şekilde yüzün. Tekneye çıktığınızda bir ara sahne girecek ve Trayce’yi alın Jetsky ile kaçın isterseniz peşinize düşen adamları da öldüre bilirsiniz. Adamlardan kurtulduktan sonra Jimmy olduğu yere gidin ve görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Fastest Speed – Jetski ile en yüksek hıza ulaş.
– Stabilizer – Bisikletten düşme.
– Faster Than Fish – 1 dakikada yata yüz.

Hikaye Görevi: Friend Request

Martin Madrozo’ya olan borcumuzu ödemek için eski dostumuz Lester’ın yanına gidiyoruz. Lester ilk önce bizden Lifeinveder şirketinin ceo’su Jay Norris’ten bir intikam almamızı isteyecek. İlk olarak Michael kendini Lifeinveder çalışanı gibi göstermek için giyim mağazasından şirket yeleği giyip şirketin yolunu tutacak. Şirket binasının giriş kapısına geldiğinizde bir ara sahne girecek şirket çalışanı bir programcı ile tanışacaksınız ve sizden bir ricası olacak bilgisayarında ki virüsleri yani açılan sayfaları hızlı bir şekilde kapatıp AntEater adlı Antivirüs programını çalıştırıp bilgisayarı temizlememiz gerekiyor. Bilgisayarı temizledikten sonra yan odada olan prototip telefonu alıp parça değiştirdikten sonra binadan çıkıp Michael evine gidin ve tv’nin başına oturun Lifeinveder şirketinin programını bulun ve oyun size telefonu çıkarma izini verdiğinde Jay Norris arayın ve telefonu patlatarak görevi tamamlayın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Görevi 08:30 dakikada bitirmek.
– Pop-upları 0:32 saniyede kapatmak.

Hikaye Görevi: The Long Stretch

Father/Son görevini bitirdikten sonra Franklinin evinin önünde başlayan görevdir. Lamar ve Stretch ile beraber silah dükkanına gidin. Satıya girip zorunlu olarak 550$ Pump Shotgun ve 472$’a Flaslight alın. Haritada gösterilen yere gittiğinizde binaya girin burada daha önce yakaladığımız Ballas üyesi çıkıyor karşımıza ve işler kızışıyor pompalı tüfekle gelen bütün Ballas üyelerini haklayın. Binadan çıkarken büyük ihtimal çete üyesinden aldığınız Assault Rifle uzun menzili silahı çıkarın helikopterdeki keskin nişancıyı öldürün. Çatıdan kaçın 4 kapılı bir araç bulun ve dostlarını bu durumdan kurtarın. Şimdi polislerden kaçmanın yolunu bulun bu arada Franklinin özel yeteneğini kullanmayı unutmayın. Polislerden kurtulduktan sonra Franklinin evine gidin ve görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Accuracy – %60 isabet başarısına ulaşın.
– Headshots – 10 düşmanı kafasından vurun.
– Unmarked – Minimum hasarla görevi bitirin.
– Mission Time – 10:30 dakikada görevi bitirin.

Hikaye Görevi: The Good Husband

Sadece Michael’a özel aile görevi Karısı Amanda yaşadığı bir sorundan dolayı polis tarafından tutuluyor ve sizden yardım istiyor yardım edip etmemek sizin elinizde. Kabul ederseniz 5 dk içinde Amanda’nın bulunduğu yere gitmeniz gerekiyor. Haritada ki yere gittiğinizde Amanda’nın polis arabasında olduğunu göreceksiniz ve arabayı kaçırıp polislerden kurtulmanız gerek. Kurtulduktan sonra Amanda’yı eve bırakıp görevi tamamlayın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Görevi bitirin.

Hikaye Görevi: Casing the Jewel Store

Önemli Not: Friend Request görevinden sonra açılan radarda L harfi ile gösterilen görevdir. Bu göreve Michael ile takım elbise giyerek gitmek lazım yoksa görevi başlatamazsınız.

Yavaş yavaş soyguna doğru gidiyoruz. Meksikalı karter Martin Madrazo olan borcumuzu ödemek zorundayız ve en iyi bildiğimiz işi yaparak bu borcu kapatacağız. Lester ile konuştuğumuz ara sahne geçtikten sonra Mücevherciye doğru arabayı sürün bu arada Lester bize fotoğraf çeken gözlük verecek bu sayede kuyumcunun güvenlik sistemlerinin fotoğrafını çekeceğiz. Kuyumcuya girdikten sonra oyunun size gösterdiği tuşa basıp kamerayı aktivite edip güvenlik sistemini ve havalandırma boşluğunu çekin sonra satıcı ile konuşmanın geçtiği bir ara sahne girecek ve sonra dükkandan çıkın. Lester talimatı ile haritada ki noktaya gidin ve henüz tamamlanmamış binanın içine girin ve çatıya çıkın. Kuyumcunun havalandırma sistemin olduğu yerin fotoğrafını çekin ve arabaya dönün. Eski tekstil fabrikasına gidin burası soygunu planlayacağımız yer.

Lester bize 2 plan olduğunu anlatıyor. Loud (gürültülü) Smart (zekice). Loud seçersek klasik bir soygun gibi kapıyı tekmeleyerek herkesi rehin alarak yapıyoruz. Bunun için Carbine Rifle taşıyan polis aracına ihtiyacımız var. Smart’ı seçersek dükkan müşterilerini elemanlarını bayılttıktan sonra sessizce soygunu yapmak. Bunun içinde Pest Control aracını ve gaz bombalarını çalmamız gerek. Seçim yaptıktan sonra ekip arkadaşlarımızı seçeceğiz yetenekli kişiler seçersek payımız azalacak yeteneksiz kişilerde pay artacak ama soygunun riske girmesine sebep olabilir bunun için iyi seçimler yapmanız gerek. Seçtikten sonra Lester size soygun için gerekli ekipmanları almanızı ve soygun zamanı size mesaj atacağını söyleyerek görev biter.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Time – 08:00 dakikada görevi bitirmelisiniz.
– Picture Perfect – 3 güvenlik aletinide en iyi şekilde fotoğraflamalısınız.

Hikaye Görevi: Carbine Rifles

Soygun hazırlıkları için gereken ekipmanları toplamamız gerek. Radar da Hs olarak gözüken bu göreve başlamak için Los Santos’u dolaşan SUV’a yaklaşmanız gerekiyor. yeterince yakına girdiğinizde görev otomatik olarak başlıyor. Sakın aracın önünde filan durmayın araç hiç bir şekilde durmuyor size tavsiyem ilk önce şoförü öldürmeniz. Aracı aldıktan sonra 3 yıldızlı polislerden kaçmamız gerek polislerden kurtulduğumuzda radar daki işaretli yere gidip görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– SUV’u çaldıktan sonra 2 dakika içinde polislerden kurtulun.

Hikaye Görevi: The Jewel Store Job (Loud Approach)

Lester dan mesaj geldiği an radarda H harfine doğru gidin. Michael’ın soygunu anlattığı ara sahne ile başlıyor. Ara sahne bitiminde Franklini kontrol ediyoruz ve araba binin kuyumcuya sürün. Michael kuyumcunun kapıya tekme ile sert bir giriş yapıyor ve radarda gösterilen mücevherleri çantaya toplayın sonra motorla kaçışa başlayın. Franklin ile motorla polislerden kaçıyorsunuz bir çok tünellere girip çıkacaksınız. Sonra Michael Kontrol ediyorsunuz oyunda kamyonet ile polis arabalarına çarparak engelliyorsunuz. Tüm polisleri işini bitirdikten sonra motorcular kamyonetin içine girerek haritadaki yere gidin ve görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Quick Grab – 50 saniyede dükkanı soyun.
– Protégé Protected – Nehirde Franklin’e yardım edin.
– Clean Sweep – Mücevher dükkanında 20 cam kabinide kırın.

Hikaye Görevi: Bugstars Equipment

Eğer soygun seçimini Smart seçerseniz Pest Control servis aracını ve gaz bombalarını çalmamız gerekecek. Videoda gördüğünüz gibi arka taraftan gizlice girin ve elemanı bayıltın sessizce arabayı alın ve haritadaki işaretli yere götürün ve görevi tamamlayın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Sneaky Pest – Bugstar vanını gizlice kaçır.

Hikaye Görevi: BZ Gas Grenades

Göreve başlamak için Los Santos yollarında gezen kamyona yaklaşmanız gerekecek yaklaşınca görev otomatik olarak başlayacak video da gördüğünüz gibi arka kapağına silahla bir kaç defa sıkın ve gaz düşsün alın ve polisleri atlatın eski tekstil fabrikasına gidin görevi tamamlayın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

Hikaye Görevi: The Jewel Store Job – Smart

Soygunu Smart seçtiyseniz ekipmanları tamamladıktan sonra Lester’dan mesaj bekleyin. Mesaj geldikten sonra eski tekstil fabrikaya gidin görevi başlatın. Michael soygunu anlatan ara sahneden sonra radarda işaretli yere gittiğimizde Franklin olarak çatıya çıkıp havalandırmaya gaz bombası atıp herkezi bayılttıktan sonra Michael soygunu başlatıyor. Mücevherleri topladıktan sonra dışarı çıkın ve Franklin ile motor macerasına atılın tünellerde Franklin’in özelliğini kullanın. Tünel çıkışı Michael geçip kamyonet ile polis arabalarına çarpın ve motorluları kamyonet kasasına aldıktan sonra işaretli yere gittiğinizde görev tamamlanacak.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Quick Grab – 50 saniyede dükkanı soyun.
– Protégé Protected – Nehirde Franklin’e yardım edin.
– Clean Sweep – Mücevher dükkanında 20 cam kabinide kırın.

Hikaye Görevi: Mr. Philips

Not: Bu kısımdan itabaren Franklin ve Michael bir süre kontrol edemeyeceğiz. Yeni karakter Trevor ile bir kaç görev yapmamız lazım.

Trevor’un uygunsuz bir şekilde olduğu ara sahne gelecek ve tv’de bir soygun haberi izlerken görevlinin söylediği cümle eksi arkadaşı Michael tarafından söyleneceğini bildiği için arkadaşının yaşadığına emin olur. Ara sahne bittikten sonra kamyonete binin ve radarda ki yere gidin burada motor çetesi üyeleri ile konuşun kaçmaya başlayacaklar takip edin motorluları öldüre bilirsiniz ama siyah arabaya zarar vermeyin takip edin. Karavan parkı gibi bir yere geleceksiniz burada Lost çetesi ile çatışın. Kaçmaya çalışan motorcu çetelerini hemen öldürün fazla uzaklaşırlarsa görevi yüzde yüz bitiremezsiniz. Şimdi Ortega’nın karavanının oraya gideceksiniz ve araba ile karavanı dereye iteceksiniz. Kısa bir konuşmadan sonra ona silahı doğrultarak korkuta bilirsiniz öldürmek veya öldürmemek size kalmış. Trevor’un karavanına sürün görev burada bitmiş olacak.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– No Survivors – Tüm kaçan motorcuları öldür.
– Headshots – 12 düşmanı kafadan vur.
– Time – Görevi 12:00 dakikada tamamla.
– Trailer Trashed – Ortega’nın karavanında 5000$’lık hasar oluştur.
– Lost and Damned – Terry ve Clay’i öldür.

Hikaye Görevi: Trevor Philips Industries

Görevi Başlatmak için Yellow Jack Inn adlı bara yani radarda C harfli yere gidin. Ara sahnenin ardında bizimle iş yapmak isteyen Mr. Cheng ve onun çevirmeni ile tanışıp uyuşturucu pişirdiğimiz eve götüreceğiz onları. Mekana giderken Aztec çetesinin basacağını öğreneceksiniz Mr. Cheng ve çevirmeni buzdolabına sakladıktan sonra üst kata çıkıp çete üyeleri ile çatışmaya başlayacaksınız. Chef’i takip ederek evin etrafındaki düşmanları temizleyin. Temizledikten sonra mekandan çıkın ve buzdolabına doğru gidin ara sahneyi izledikten sonra görev burada bitmiş olacak.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Body Count – 32 düşman öldür.
– Unmarked – En az hasarla görevi tamamlayın.
– Scrap Man – 6 araç patlatın.
– Time – 04:30 dakikada bitirin.

Hikaye Görevi: Nervous Ron

Trevor’un karavanına döndüğünüzde Ron ile karşılaşacaksınız bu görevi başlatacak ara sahnenin bitmesini bekleyin ATV ile silah dükkanına gidin. Sniper silahı almamız gerekiyor ücretsi bir şekilde alabiliyoruz ama geliştirmeler için para ödememiz gerekiyor. Silaha suppressor ve advanced scope alarak geliştiriyoruz. ATV’ye binin radarda ki yere gidin. Su kulesine tırmandıktan sonra Sniper silahını çıkarın dürbünü yakınlaştırın Ron’a onun talimatlarını dinlemeniz gerekiyor ayrıntılı bir şekilde videoda göre bilirsiniz. Işıkları patlatın ki adamınız göremesinler düşmanları seri bir şekilde temizleyin. Burada önemli onan alarmı çalıştırmadan videoda olduğu gibi Ron’un talimatlarını alarak adamları seri bir şekilde öldürün helikopter geliyor pilotunu doğru anda öldürün. Buradan sonra artık saklanmak gerekmeyecek çatışmanız zevkine vara bilirsiniz Trevor’un özel yeteneğini bol bol kullanın burada. Pisteki motorcuları öldürdükten sonra hangara girin Trevor otomatik olarak Ron’un sürdüğü uçağın kanadına atlayacak. Hangardan çıkarken yerleştirdiğiniz bombaları patlatın görevi yüzde yüz bitirmek istiyorsanız pisteki bütün adamları öldürmeniz gerekiyor. Temizledikten sonra Trevor uçak kanadından atlıyor ve başka bir uçak kaçırıyor. Kanada düşman tutunuyor bunu alt etmek için uçağı döndüre bilirsiniz. Şimdi Ron’u takip etmeniz gerekiyor bu arada görevi yüzde yüz bitirmek için videoda gördüğünüz gibi yol üstündeki köprülerin altından geçmeniz lazım. Askeri bölgeye geldiğinizde Ron’un size talimatı ile uçağın irtifasını düşürün işaretli yere geldiğinizde kargoyu bırakın. Buradan sonra yeriniz olan hava alanına giderek görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Headshots – 5 düşmanı kafadan vur.
– Time – Görevi 12:30 dakikada bitir.
– Nervous Twitch – Uçak yarışında Ron’u geç.
– 6 Bridges, 1 Plane – Uçak ile 6 köprü altından geç.
– Death on a Wing – Kanada takılan tüm motorcuları öldür.

Hikaye Görevi: Crystal Maze

Not: Bu görevi aldığımız sniper silahı ile kolayca hallede biliriz kurşun yoksa silah dükkanından almanızı öneririz.

Görevi başlatmak için bara gidin burada bir ara sahne girecek sonra radarda ki noktaya gidin arabadan inin oyun size tepede en iyi noktayı gösterdiği yerde sniper silahı ile uzaktan görünen bütün adamları öldürün. Bundan sonra yalnızca içeride adamlar kaldı bunları istediğiniz gibi öldürün bodrum katında benzin bidonunu alın radarda gösterildiği gibi yere dökerek evden çıkın ve silahla ateş edip uzaklaşın görevin bitişinin zevkine varın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Headshots – 10 düşmanı kafadan vur.
– Unmarked – En az hasarla görevi bitirin.
– 2 Birds 1 Stone – 1 atışla 2 düşman öldürün.
– Accuracy – %80 atış isabeti yakalayın.

Hikaye Görevi: Friends Reunited

Trevor’un karavanına döndüğünüzde Wade ile karşılaşacaksınız ve görev başlayacak. Ara sahne bittikten sonra kamyonete atlayın ve kavgalı olduğumuz çetenin yerleşkesi olan karavan parkına gideceğiz ve buradaki karavanlara bomba yerleştireceğiz tabi bunu sessiz bir şekilde yapacağız. Susturucu silah almanızı tavsiye ederim. Sessizce etrafı temizledikten sonra arabanın oraya gidip bombaları patlatın ve Los Santos’a yolculuğumuz başlasın.

Görevi%100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Headshots – 5 düşmanı kafadan vur.
– Mystery Gift – Kimseye görünmeden karavanları patlat.
– Unmarked – En az hasarla görevi bitir.
– Perfect Gift – Tüm karavanları patlat.

Hikaye Görevi: Fame or Shame

Görevi başlatmak için radar’da M harfine Michael’in villasına gitmeliyiz. Ara sahne ile göreve başlıyoruz. Miachael ve karısı Amanda ile klasik atışmaları olurken yoga hocası tanıklık ediyor. Jimmy’inde tam bu sırada gelmesi ve babasına uygunsuz kelimeler sarf etmesi ile kavga alevlenirken bir anda Trevor geliyor ve olaylar farkı boyut kazanıyor. Trevor aile üyelerini andıktan sonra Tracey’e sıra geliyor onun Maze Bank Arena’da çekilen Fame or Shame programından almaya gidiyoruz. Belirtilen yerde arabadan inin park görevlisine yumruk atın görevi yüzde yüz tamamlamak için ve binaya girdiğinizde ara sahne giriyor. Programın sunucusu kaçmaya çalışıyor tır’a atlayın ve kovalamaca başlasın. Arabası bozulan sunucu duracak ve Trevor onu rezil bir dans eşliğinde videoya alacak böylece görevi tamamlayacağız.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Fastest Speed – Tırın en son hızına ulaşın.
– Bearing Down – Lazlow’u yakından takip etmeye çalışın.
– No, I Can Park Here – Size park edemezsiniz diyen adama yumruk atın.
– All Hooked Up – Tırın kasasını tırdan ayırmayın.

Hikaye Görevi: Dead Man Walking

Göreve başlamak için Vinewood’teki gözlem evine gidin. Dave bizi orada bekliyor olacak morga girip Ferdinand Kerimov’un cesedini tespit etmemizi isteyecek. Uyandığımızda 2 doktor olacak onları alt edin ve güvenlik gelecek sessizce halledin ve silahını alın odadaki cesetlere bakın. Kerimov’un cesedinin olmadığını Dave bildirin ve binadan çıkmaya çalışın bol çatışmalı bir ortam sizi bekliyor. Camdan atladığınızda arabaya binin polislerden kaçtıktan sonra Franklin ile buluşup aranızda konuşmadan sonra görev bitmiş olacak.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Time – 9:30 dakikadan daha kısa sürede bitirin.
– Headshots – 14 kişiyi kafadan vurun.
– Focused Killer – 6 kişiyi Michael’in özel yeteneğiyle vurun.
– Unmarked – Silahlı çatışmadan en az can kaybı ile çıkın.
– Accuracy – %70 isabet oranı sağlayın.

Hikaye Görevi: Three’s Company

Bu görevde FBI binasına yani radar’da gözüken B harfine giderek başlata biliriz. 3 ana karakteri de kontrol edeceğimiz ilk görev. FBI binasında ki ara sahneden sonra Dave ile beraber bir yere gideceksiniz IAA’nın elinde olan birini almanız istenecek. Burada Trevor ve Franklin olacak Franklin bize karşı binadan sniper ile destek olacak Trevor helikopteri kullanacak. Helikopteri gösterilen yere getirdiğinizde Michael ile helikopterden bina halatla ineceksiniz ve sorguya çekilen elemanın olduğu kata geldiğinizde doğru zamanda camdan içeri girin ve bu esnada oyun bize Franklin’e geçmemizi ve sniper ile Michael korumamızı söyleyecek odayı temizledikten sonra Michael ile helikoptere çıkın ve arkanızdan gelen helikopterleri etkisiz hale getirin ve işaretli yere geldiğinde görevi bitirmiş olacaksınız.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Time – 07:30 dakikadan daha önce bir sürede bitirin.
– Accuracy – En az %60 isabet oranı ile oynayın.
– Headshots – 10 kişiyi kafadan vurun.

Hikaye Görevi: By the Book

Göreve Trevor veya Michael ile başlaya bilirsiniz. Trevor ile başladığınızda bilinmeyen numaradan arama alacaksınız ve limanın kuzeyinde bulunan depoya gitmeniz gerek. Michael’i kontrol ettiğinizde Dave ile araca binip Kerimov’un verdiği adrese gidin buranın yanlış adres olduğunu anlayacaksınız ve Trevor’a geçerek adamı sorgulayın. 4 işkence aletinide sıra ile uygulayın. Michael geçtiğinde şehrin kuzey batısında bulunan Humash bölgesine gidin ve arabayı park edin tepeye konumlanın. Hedefimiz hakkında bilgiler almamız lazım bulmamız için Trevor bu işi işkence ile halledecek sigara içen sakalı adamı vurmamız lazım ara sahneden sonra Kerimov’u hava alanına bıraktıktan sonra görev sonlanacak.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Don’t Stop Me Now – Bay K’nin kalbini durdurmadan işkence edin.
– Electrocutioner, The Tooth Hurts, Wrenched, It’s Legal! – 4 işkence aletinin hepsini kullanın.

Hikaye Görevi: Did Somebody Say Yoga?

Radar’da M harfi olarak görünüyor. Ara sahne ile başlayan görev Amanda’nın yoga hocası sizi de yoga’ya davet ediyor. Yoga hareketlerini yapmak için oyunun gösterdiği tuş hareketlerini yapın. Fabie’in Amanda’ya yakınlaşmasına dayanamayan Michael hocaya saldırır havuza düşer Amanda evi terk eder. Michael Jimmy’nin odasına çıkar ve onunla beraber Burger Shot’a gider. Jimmy arkadaşından aldığı içeceği yani uyuşturucu babasına vererek arabadan atar. Uzaylıların olduğu ara sahneden sonra eve dönün mektubu okuyun ve görevi tamamlayın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Time – 15:00 dakikada bitirin.
– Warrior, Triangle, Praise the Sun! – Üç Yoga hareketini de eksiksiz ve hatasız yapın.

Hikaye Görevi: Hood Safari

Görevi başlatmak için Franklin’in evine gitmeniz lazım Trevor yada Franklin olarak gidebilirsiniz pek bir şey fark etmez. Ara sahne bittikten sonra Franklin ile Grove sokağına gitmeniz lazım. Araçtan inin gösterilen eve gidin ve ara sahneden sonra sizi sıcak bir çatışma bekliyor. Çete üyelerini hakladıktan sonra polisler gelecek onlarla çatışmadan Lamar’ı takip edin jetsky binip kaçabilirsiniz burada Lamar bize ayrılmamız gerektiği söylediğinde ayrılıp polisten kurtulduktan sonra görevi tamamlıyoruz.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Headshots – 12 kişiyi kafadan vurun.
– Accuracy – %70 isabet oranı ile oynayın. (En az)
– Mission Time – 07:00 dakikadan daha az bir sürede görevi tamamlayın.

Hikaye Görevi: Scouting the Port

Görevi başlatmak için Vespucci sahil bölgesinde Floyd’un evine gitmemiz lazım. Ara sahneden sonra Trevor’un arabasına binin limana gidin. Konteynerleri kaldıraçla işaretli yere bırakın. Tamamladıktan sonra vince doğru gidin merdivende çıkın ve kontrol yerine girin burada da konteynerleri yerlerine taşıyın. şimdi kabinden çıkın oyunun gösterdiği yere gelin burada gemin 3 seferde fotoğrafını çekin. Ron’a gönderin fotoları sonra aşağıya inin Kamyona binin radar’da ki yere gidin. Burada ki ara sahneden sonra Floyd’un evine soygunu planlamak için geri dönebilirsiniz.

– Eğer Freighter yöntemini seçerseniz minisub çalmanız gerekecek. Bu yöntemde gemiye sızıp, belirtilen yerlere yapışkan bomba yerleştirip gemiyi batırarak özel silahı çalacaksınız.

– Eğer Offshore yöntemini seçerseniz minisub ve cargobob çalmanız gerekecek. Bu yöntemde ise soygunu Sandy Shores’dan alacağınız cargobob sayesinde minisub’ı denize bırakıp, telefonunuzdaki uygulama sayesinde denizaltından silahı çalacaksınız.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Mission Time – Görevi 20:00 dakikadan daha az süreden bitirin.
– Employee of the Month – Taşıdığınız konteynerlara zarar vermeyin.
– Perfect Surveillance – Fotoğrafları çekerken hata yapmayın.
– An Honest Day’s Work – Limanda husursuzluk çıkarmadan görevi bitirin.

Hikaye Görevi: Minisub

Radarda ki yere geldiğinizde deniz altının iplerle havada durduğunu göreceksiniz.İplere ateş ederek kopartın deniz altı suya düşsün. Denize atlayın ve denizaltına binin radarda gösterilen yere gidin burada vinç ile denizaltı tır’a yüklenecek ve aracı radarda ki gösterilen yere gidin ve görevi bitirin.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Mission Time – 08:30 veya daha kısa sürede bitirin.
– No Boarding – Gemiye çıkmadan submarin’i çalın.

Hikaye Görevi: The Merryweather Heist (Freighter)

Floyd’ apartmanına gidin. Soygunu yapacak ekibin olduğu bir ara sahne girecek. Dışarı çıktıktan sonra 3 kişinin binebileceği bir araç bulup radardaki yere gidin. Kontrollerin Frankline geçtikten sonra işaretli yere gidip pusmak gerekiyor. Gemide ki korumaları tek atışla indirmemiz gerekiyor. Bundan sonra Michael ve Franklinden birini seçebiliyoruz. Michael ile bombaları yerleştirin bu arada Franklin Michael’i koruması lazım gemi alarmı çalıyor gelen düşmanları öldürün. Araçlarla gelenler var onları da temizleyin. Helikopter geliyor pilotunu vurmanız yeterli Michael gemiden atladığında telefondan detone seçeneğini seçerek gemiyi patlatın. Michael ile beraber denizin altında kargoyu bulun, kargoyu bulunca Trevor kontrol edeceğiz kargoyu denizaltı ile alın ve radarda işaretli yere gidin Lester’lı ara sahneden sonra görev bitiyor.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Headshots – 12 kişiyi kafadan vurun.
– Accuracy – En az %80 isabet oranı sağlayın.
– Ninja – 12 kişiyi sessizce öldürün.
– Container Hunter – Kargo denize düştükten sonra 60 saniye içerisinde bulun.
– No Alarms – Bombayı patlatana kadar kimseyi alarma geçirmeyin.

Hikaye Görevi: Cargobob

Bize lazım olan helikopter Fort Zacundo adlı askeri üst de bulunuyor. Üste araba ile girin ve direk helikopterin oraya gidin ve binin peşinize düşen askeri araçları atlatın radardaki yere yeni hangara götürün görevi tamamlayın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Mission Time – Görevi 05:00 dakikadan kısa sürede bitirin.

Ekstra Görev: Flight School

Uçuş kurusu, Los Santos’da bulunan hava alanının yanında bulunuyor. Dersleri tamamlayın Michael yeteneğini yüzde yüz yapın soygun otomatik hazır hale gelecek.

Hikaye Görevi: The Merryweather Heist (Offshore)

Floyd’un apartmanına gidince görev başlayacak ve ara sahne girecek. 3 kişinin bineceği araba bulun ve radarda bulunan Trevor’un hava alanına gidin. Kargo helikopterine binin ve denizaltını kanca ile kaldırın ve radardaki yere gidin işaretli yere gelince denizaltını bırakın. Burada denizaltıda Trevor’a geçeceğiz telefondan Trackify uygulamasını açın sinyalin olduğu yere gidin kargonun üstüne gelince otomatik denizaltına bağlanacak yüzeye doğru çıkın. Helikopter ile denizaltına kenetlenin ve başladığımız yere Trevor’un hava alanına giderken güvenlik görevlileri bizi takip etmeye başlayacak Trevor ile düşmanları haklayın hava alanına gelince deniz altını bırakın ver helikopteri indirin ve görevi tamamlayın.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Salvager – Kargonun yerini 02:00 dakikadan önce bulun.
– Time – Görevi 14:30’dan önce bitirin.
– Show no Mercenary – Peşinizdeki tüm paralı askerleri öldürün.
– Weathering the Storm – 04:00 dakikadan önce kovalamacaya son verin.

Hikaye Görevi: Hotel Assassination

Frankline özel bir suikast görevidir. Radarda gözüken L harfine giderek görevi alabiliyoruz. Ara sahneden sonra radardaki yere giderek gözlem yapıyoruz. Hedefimiz otelden çıkınca onu sniper ile öldürün ve bölgeden çıkın polisten kurtulunca görev tamamlanıyor.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Sniper Boy – Sniper Rifle ile hedefi öldürün.

Hikaye Görevi: The Multi Target Assassination

Hotel Assassination görevinden sonra açılan L harfine giderek görevi alıyoruz. Ara sahneden sonra 9 dakika içinde 4 hedefe suikast düzenlememiz lazım. Hedefleri öldürdükten sonra görev tamamlanacak.

Görevi %100 bitirmek için yapılması gerekenler:

– Speedy Killer Bonus – Hedefleri en kısa zamanda öldürün ve öldürmekle vakit harcamayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.