Oyun İstasyonu

Google Stadia Deneyimledik

06.06.2019
795
Google Stadia Deneyimledik

Google’nin yakın zamanda tanıttığı ve oyun dünyasındaki dengeleri değiştirecek olan Stadia’yı deneyimledik. Oyun dünyası artık bulut tabanlı çevirim içi oyun servislerine doğru gidiyor. Türkiye için bu internet sağlayıcılar ile uzak bir ihtimal olsa da dünya’yı yeniden şekillendireceği kesin.

Bilgisayar, telefon ya da tablet üzerinden Google servisine bağlanarak oyun oynama imkanı sağlayacak, yani artık güçlü işlemci veya ekran kartı derdi olmadan akıcı şekilde oyun oynaya bileceğiz, tek gerek güçlü bir internet bağlantısı.

Mart ayında duyurulan Stadia esasen Google’nin veri merkezinin gücünü ortaya koyan başarılı bir platform olarak tanımlanabilir. Bu platform ile konsol ve bilgisayarın limitlerine bağlı kalmadan oyun oynamak mümkün hale gelecek. 4K 60 FPS oyun oynama imkanı sağlayan Stadia için gereken altyapı Google Data Center tarafından sağlanıyor. Stadia 2019 sonlarına doğru ABD, Kanada, İngiltere ve Avrupa’da birkaç ülkede kullanıma sunulacak.

Stadia bir kontrolcü ile birlikte geliyor. Direk Wi-fi bağlantısı ile Stadia platformuna bağlanarak kontrolcünün Google Asistan desteği olması da öne çıkıyor. 1080p 60 FPS oyun oynamak için 25 mbps hız. 4K çözünürlükte 60 FPS oyun oynamak için 30 mbps hıza sahip olması gerekiyor. Bu hızlardan daha önemlisi bizce internetin stabil olmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.